а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гориво

мн. горива
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11681
1. Течност за моторни возила.
Англиски: fuel Албански: karburant
Употреба: Транспорт
Примери:
Му додаде гориво на моторот.
Го наполни резервоарот со гориво.
2. Материјал за горење, за греење; извор на енергија.
Англиски: fuel Албански: karburant
Примери:
Ја наполни печката со гориво.