а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

господари

господарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9032
1. владее, царува
Англиски: rule Албански: sundoj
Примери:
Кралот господари со земјата.
2. превладува, доминира
Англиски: dominate Албански: dominoj
Примери:
Добрината господари во светот.
Изведенки
господарење ср.
глаг. им.