а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

господарство

мн. господарства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27279
Својство на господар со имот и сл.
Англиски: rule
Примери:
Имаше наизменично господарство на двете држави.