а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

господар

мн. господари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2084
1. владетел
Англиски: ruler Албански: sundimtar
Примери:
Робови, покорувајте се на своите земски господари, со стравопочитување.
2. Сопственик на имот.
Англиски: owner Албански: pronar
Употреба: Економија
Примери:
Сета работа треба да се заврши додека да дојде господарот.
Изведенки
1. господарица ж.
мн. господарици
2. господарка ж.
мн. господарки
3. господарски прид.
господарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК