а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

господен

господниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на Господ.
Англиски: Lord's
Употреба: Религија
Примери:
Господна волја.
2. Во изразот „лето господно“.
Англиски: Lord's
Употреба: Религија , Црковен термин