а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

господствен

господствениот
Вид збор: Придавка
господски
Англиски: stately
Примери:
Одот и е погосподствен од стапките на Аврора.
Изведенки
господственост ж.