а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

господство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17206
1. Господско однесување; господска класа.
Англиски: lordship Албански: klasë zotrinjësh
Примери:
Тоа е еден од оние луѓе што го носат своето господство со достоинство.
2. господарство, владеење
Англиски: reign Албански: sundim
Примери:
Тој општествен и правен поредок беше основа на вашето вековно господство.
3. Титула за обраќање.
Англиски: lordship Албански: zotëri
Примери:
Ваше господство.