а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

госпоѓа

мн. госпоѓи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1439
1. За именување, како назив со име на мажена жена.
Англиски: madam Албански: zonjë
Примери:
Госпоѓа Николовска.
2. За конвенционално обраќање.
Англиски: madam Албански: sjellje konvencionale
Примери:
Госпоѓо министерке.
3. Жена со добро воспитување, пристојна, со добро однесување.
Англиски: lady Албански: edukuar