а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

госпоѓица

мн. госпоѓици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7957
1. За именување, како назив со име на девојка или на немажена жена.
Англиски: mademoiselle Албански: zonjushë
Примери:
госпоѓица Димова
2. За конвенционално обраќање.
Англиски: mademoiselle Албански: zonjushë
Примери:
госпоѓице адвокатке