а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гостилница

мн. гостилници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9279
Мал ресторан во кој обично се служат традиционални јадења.
Англиски: inn Албански: gjellëtore
Употреба: Гастрономија , Туризам
Примери:
Тие таму најчесто се угостители и држат мали гостилници.