а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гостилничар

мн. гостилничари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13288
Сопственик на гостилница.
Англиски: innkeeper Албански: mejhanexhi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Стариот гостилничар го поздрави учтиво и го седна крај масата во аголот.
Изведенки
1. гостилничарка ж.
мн. гостилничарки
2. гостилничарски прид.
гостилничарскиот