а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гостин

мн. гости
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 723
1. Човек дојден во посета или на гозба кај некого.
Англиски: guest Српски: гост Албански: mysafir Бугарски: гост
Примери:
Така е адет: невенчана невеста да не се појавува на трпезата пред гостите.
Тој беше чест гостин кај мене.
2. Човек што престојува во хотел.
Англиски: guest
Употреба: Туризам
Примери:
Тука вечераа само гостите од хотелот.
Изведенки
1. гостинка ж.
мн. гостинки
2. гостински прид.
гостинскиот
Пример: гостинска соба