а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гостопримлив

гостопримливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28213
Што сака гости; што со задоволство прима и пречекува гости.
Англиски: hospitable
Изведенки
1. гостопримливливо прил.
Пример: Гостопримливо се поздрави.
2. гостопримливост ж.