а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гостољубив

гостољубивиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20674
гостопримлив
Англиски: hospitable
Примери:
Гостољубивите домаќини им приредија извонредно топол прием.
Изведенки
1. гостољубиво прил.
Пример: Гостољубиво ги поздрави.
2. гостољубивост ж.