а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гостува

гостуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16890
1. Е гостин.
Англиски: guest Албански: bëj gosti, mysafir
Примери:
Тој три дена гостуваше кај нас.
2. Настапува во друго место на спортски, музички и други манифестации.
Англиски: guest Албански: mysafir
Употреба: Сцена
Примери:
Вечерва во нашиот град ќе гостува големиот комичар.
Театарот за деца и младинци гостуваше во повеќе градови.
Со свои предавања гостувал на повеќе домашни и странски универзитети.
Изведенки
гостување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК