а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

готвач

мн. готвачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6001
1. Лице чиешто занимање е да подготвува јадења.
Англиски: cook Албански: gjellëbërës, kuzhinier
Употреба: Гастрономија
Примери:
Готвачите приготвуваа богата вечера.
2. книга за готвење
Англиски: cookbook
Употреба: Гастрономија
Примери:
народен готвач
Изведенки
1. готвачка ж.
мн. готвачки
2. готвачки прид.
готвачкпот
Пример: готвачки занает
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК