а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

готика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 55994
Стил на градба во Западна Европа од Средниот век (по романиката, а пред ренесансата) што се карактеризира со високи, издолжени градби, катедрали и сл.
Англиски: Gothic
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
готски прид.
готскиот
Пример: Готски стил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК