а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

готица

(едн.) готицата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34859
Латинично писмо (азбука), настанато во времето на готиката, со остри, аглести букви.
Англиски: Gothic
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК