а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

готовина

(едн.) готовината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47570
Пари што се на располагање; готови пари.
Англиски: cash Албански: para të thata, kesh
Употреба: Економија
Примери:
Трошеа штедливо од заостанатата готовина и постепено се зафаќаа со работа.
Изведенки
готовински прид.
готовинскиот
Пример: готовинско плаќање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК