а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

готовност

(едн.) готовноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7631
Подготвеност, решеност, согласност нешто да се направи.
Англиски: readiness
Примери:
Тој изрази готовност да ни помогне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК