а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гоштава

гоштаваат; гоштавал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25091
Гости, угостува, пречекува некого со јадење и со пиење.
Англиски: treat
Примери:
Ги фаќаше побратими, ги гоштаваше и им даваше пари.
Изведенки
гоштавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК