а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гоштавка

мн. гоштавки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51047
гоштавање
Примери:
Ја наместија трпезата во дворот и таму ја правеа гоштавката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК