а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грабадина

грабадинаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. трча
Англиски: run Албански: vrapoj, ngaj
Примери:
Тројката сложно грабадинаше по патот.
2. За коњ - трча во галоп.
Англиски: gallop Албански: vrapon galop
Примери:
Коњите грабадинаа по патот.
Изведенки
грабадинање ср.
глаг. им.