а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грабач

мн. грабачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21586
1. Тој што граба, што присвојува нешто што е туѓо.
Англиски: robber Албански: grabitës, vjedhës
Примери:
Гледај ги, грабаат, грабаат. Грабачи!
2. крадец, арамија
Англиски: thief Албански: vjedhës, hajdut
Примери:
Грабачите се засолнија со пленот.
Изведенки
1. грабачка ж.
мн. грабачки
2. грабачки прид.
грабачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК