а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грабеж

мн. грабежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9231
Насилно одземање на нешто туѓо.
Англиски: robbery
Употреба: Правда
Примери:
Вчера беше извршен оружен грабеж на банка.
Војната и грабежот одат заедно.
Важеше за човек кој преку политиканство и грабеж стекнал име и богатство.