а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грандоманија

мн. грандомании
Вид збор: Именка, женски род
Манија за преувеличување на самиот себе и сопствената вредност.
Англиски: megalomania
Изведенки
грандомански прид.
грандоманскиот
Пример: Грандомански проект.