а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граѓа

мн. граѓи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15215
1. материјал за градење
Англиски: construction material Албански: material ndërtimor
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
дрвена граѓа
2. Документи и друг материјал што служи како основа за научни истражувања.
Англиски: building material Албански: material ndërtimi
Употреба: Преносно значење
Примери:
архивска граѓа
историска граѓа
лексичка граѓа