а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грвала

грвалаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 24354
1. тркала, валка
Англиски: roll Албански: rrokullis
Примери:
Човекот го грвалаше каменот по нивата.
2. (се грвала) Се тркала, се бори.
Англиски: wrestle Албански: rrokullisem, mundem
Примери:
Детето се грвалаше по тревата.
Се грвалаа наземи до изнемоштеност.
Изведенки
грвалање ср.
глаг. им.