а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

греши

грешат; грешеше; грешел
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 3138
1. Направи, прави грешка, згреши.
Англиски: err Албански: gaboj
Примери:
Кога пишува, многу греши.
Ја грешил куќата.
2. Прави грев.
Англиски: sin Албански: gaboj, mëkatoj
Употреба: Религија
Примери:
И пред бога греши.
Изведенки
грешење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК