а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грешка

мн. грешки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 902
погрешна постапка
Англиски: error Албански: gabim
Примери:
печатна грешка
Изрази
Луѓе сме, грешки правиме.