а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грло

мн. грла
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 729
1. Горниот дел од внатрешноста на вратот што се наоѓа помеѓу усната празнина и хранопроводникот.
Англиски: throat Албански: fyt, gushë
Употреба: Анатомија
Примери:
Ме боли грлото кога голтам.
2. глас
Англиски: voice Албански: fyt, mirret zëri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му зарипна грлото.
3. Тесен горен дел од шише.
Англиски: bottleneck Албански: grykë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Шишето беше полно до грлото.
4. Тесен дел на поток, река и сл.
Англиски: gorge Албански: ngushticë, grykë
Употреба: Географија
Примери:
Прескокнаа кај грлото на потокот.
5. Животно во стадо или крдило.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Волците заклале 45 грла овци и јагниња.
Изрази
Викна колку што го држи грлото - викна на цел глас.
Му застана зборот (гласот) в грло - од преголема возбуда или страв не може да зборува.
Го стегна нешто во грлото - почувствува болка, тага, страв.
Стави нож под грло - доведе некого во тешка ситуација.
Коска в грло - голема пречка.
До грло - сосема, целосно.
Тесно грло - место каде што доаѓа до застој во сообраќајот, во производството и др.
Изведенки
грлце ср.
мн. грлца
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК