а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грми

грмат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5879
1. Создава силен звук при светнување на молња.
Англиски: thunder Албански: bubullimë
Употреба: Безлично
Примери:
Ноќеска грмеше ама не заврна.
2. Создава силен звук на топови и друго оружје.
Англиски: thunder Албански: gjëmon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Грмеа пушки и топови.
3. Создава силен звук, глас и сл.
Англиски: thunder Албански: gjëmon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Салата грмеше од бурниот аплауз.
Од куќата грмеше гласна музика.
Со својот силен глас попот грмеше.
Изведенки
грмење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК