а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гуарана

(едн.) гуараната
Вид збор: Именка, женски род
Ползавец од фамилијата јавори што вирее во бразилската прашума со плодови слични на кафе, но двојно повисока доза кофеин.
Латински: Paullinia cupana Англиски: Guarana Албански: guaranë
Употреба: Ботаника
Примери:
Гуараната е растение именуван за племето Гуарани во Амазон, кое се користи на семиња за производство на ракија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК