а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гугутка

мн. гугутки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15229
Птица слична на гулаб што живее и во населени места.
Латински: Streptopelia risoria Англиски: turtledove
Употреба: Зоологија
Изведенки
гугувче ср.
мн. гугувчиња
дем.