а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

густира

густираат; густирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20229
1. Јаде или пие полека, со уживање.
Англиски: degust Албански: shijoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Цела вечер го густираше пијалакот.
2. Ужива во нешто.
Англиски: enjoy Албански: shijoj
Примери:
Уживаше во времето поминато со девојката, не брзаше, густираше.
Изведенки
густирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК