а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гуши

гушат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9193
1. души
Англиски: suffocate Албански: zë frymën
Примери:
Овој дим ме гуши.
2. Чисти риба.
Албански: pastron peshkun
Употреба: Гастрономија
Примери:
Жената гушеше риби на чешмата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК