а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гушне

гушнат; гушни, гушнете; гушнав, гушнаа; гушнал; гушнат; (ќе) гушнев, (ќе) гушнеа; (ќе) гушнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4834
1. Прегрне, стисне во прегратка.
Англиски: embrace Албански: përqafon, gush
Примери:
Го гушна и го бакна.
2. (се гушне) Се прегрне со некого.
Англиски: hug Албански: përqafon, gush
Примери:
Се гушнаа и се разделија.
Изведенки
1. гушнува несв.
гушнуваат
2. гушнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК