а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гуштер

мн. гуштери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5816
Влечуга со четири нозе и со долга опашка, се храни со инсекти.
Латински: Lacerta Англиски: lizard
Употреба: Зоологија
Изведенки
1. гуштерче ср.
мн. гуштерчиња
дем.
2. гуштериче ср.
мн. гуштеричиња
дем.
3. гуштерица ж.
мн. гуштерици
4. гуштерски прид.
гуштерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК