а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дадилка

мн. дадилки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32329
Женско лице што одгледува и се грижи за туѓи деца, негувателка, воспитувачка.
Англиски: nanny
Примери:
Мајка му ја немаше, дадилката го одгледа од првиот ден.
Беше весела дадилка на палави деца.