а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дактилографски

дактилографскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на дактилографија и на дактилограф.
Примери:
Дактилографско училиште.
Дактилографско масиче.
Дактилографска машина.