а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дактилоскопија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Утврдување на идентитетот на некое лице со земање и испитување на отисоците од прстите.
Изведенки
дактилоскопски прид.
дактилоскопскиот