а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далаверџија

мн. далаверџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32174
Сплеткар, подметнувач на нешто; снаодлив човек, посредник во необични зделки.
Англиски: intriguer Турски: dalavereci
Употреба: Разговорно
Примери:
Беше далаверџија, се снаоѓаше секаде.