а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далга

мн. далги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6688
1. бран, талас
Англиски: wave Турски: dalga Албански: dallgë, valë
Употреба: Дијалектен збор
2. немир, возбуда
Англиски: unrest Албански: shqetsim
Употреба: Дијалектен збор , Преносно значење
Примери:
Далги во градите.