а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далматинец

мн. далматинци
Вид збор: Именка, машки род
Вид куче со црно-бела дамкава кожа.
Англиски: dalmatian
Употреба: Зоологија
Примери:
Сто и еден далматинец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК