а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далтонизам

далтонизмот
Вид збор: Именка, машки род
Неспособност на очите, видот да разликува некои бои, особено црвената и зелената.
Англиски: color-blindness
Употреба: Медицина
Изведенки
далтонистички прид.
далтонистичкиот
Што се однесува на далтонизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК