а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дал

Вид збор: Честичка
Ранг: 23331
Скратена форма од дали, се употребува најчесто во поезијата и во разговорниот јазик.
Англиски: whether
Употреба: Разговорно
Примери:
Дал да се смеам или да плачам, ништо ти не ми кажуваш.