а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамазлак

мн. дамазлаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38882
Добиток што се чува за потребите на домаќинството и за приплод.
Турски: damızlık
Примери:
Одвај кај некого да останал по некој чифт кози дамазлак.
Се остава најубавата овца за дамазлак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК