а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамар

мн. дамари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6823
1. крвен сад
Англиски: blood vessel Турски: damar Албански: enë gjaku
Употреба: Архаизам , Медицина
Примери:
Од страв дамарите им чукаат побргу.
Ги истри дамарите.
2. нерв
Англиски: nerve Турски: damar Албански: nerv
Примери:
Му се стресоа дамарите.
Само еден дамар и заигра над десниот агол од устата.
3. пукнатина, шуплинка
Англиски: crack Турски: damar Албански: kris
Примери:
Си одбра најубави камења: без жили, без дамари, без шуплинки, да бидат трајни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК