а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамаскинарство

(едн.) дамаскинарството
Вид збор: Именка, среден род
Составување, преведување или препишување дамаскини.
Примери:
Дамаскинарството и просветителските пројави во XVI-XVIII век.
Изведенки
дамаскинарски прид.
дамаскинарскиот
Што се однесува на дамаскинарство и на дамаскинар.
Пример: дамаскинарска литература, дамаскинарска дејност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК