а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамаскинар

мн. дамаскинари
Вид збор: Именка, машки род
Составувач, преведувач или препишувач на дамаскини.
Примери:
„Волшебниот град на дамаскинарите“ е роман од Кирил Милчев.
Дамаскинарите свесно си поставуваат задачи да пишуваат на едноставен и разбирлив јазик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК